Sprzyjamy zapylaczom

W ramach programu Bartnicy Sudetów sadzimy las – i to bardzo wyjątkowy bo biocenotyczny las. Niemal 90 tysięcy drzew będących bazą pożytkową dla pszczół i innych zapylaczy posadzimy do końca trwania programu, tj do 2023 r.. Przede wszystkim lipy, ale również klony i inne bogate w pyłek i nektar drzewa kwiatowe. Zależy nam, aby obok drzew niezwykle istotnych z punktu widzenia gospodarczego, rosły też w lesie drzewa które staną się bazą pożytkową dla wielu zwierząt jakie w nim żyją, w tym pszczół.

Do realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia zaprosiliśmy już wszystkie organizacje w regionie, a w szczególności Straż Pożarną, koła łowieckie, wędkarzy, pszczelarzy, uczniów i nauczycieli, Służbę Więzienną. Tak ważne przedsięwzięcie wymaga ogromnego nakładu pracy, którego my leśnicy nie jesteśmy w stanie zrealizować samodzielnie. Działanie to jest elementem ważnego planu odnowień lasów w Nadleśnictwie Międzylesie po przejściu huraganu w 2015, kiedy to część lasów została trwale zniszczona.

Już dzisiaj wiemy, że w ramach przyznanych środków uda nam się posadzić znacznie więcej drzew biocenotycznych, co nas bardzo cieszy. Będzie to nie tylko pożytek dla zapylaczy. Drzewa biocenotyczne będą stanowiły również rozmaitą mozaikę drzew i krzewów, oraz przysmak dla gatunków zwierzyny płowej.

1. Wzbogacenie bazy pożytkowej dla pszczołowatych na terenie Nadleśnictwa Międzylesie, poprzez posadzenie drzew owocowych, krzewów i bylin oraz innych roślin biocenotycznych. Zakup sadzonek, przewiezienie ich na powierzchnie, zdarcie talerzy o wymiarach 40×40 cm przekopanie gleby w miejscu sadzenia, ogrodzenie i/lub zabezpieczenie indywidualne sadzonek:

Wśród gatunków drzew biocenotycznych, które tworzą bazę żerową w lesie jest olsza czarna, lipa, jawor, brzost, kalina, czereśnia i grusza:

  • W roku 2018 posadziliśmy 28 790 szt. drzew biocenotycznych.
  • W roku 2019 posadziliśmy 23 650 szt. drzew biocenotycznych.
  • W roku 2020 posadziliśmy 24 560 szt. drzew biocenotycznych.
  • W roku 2021 posadziliśmy ponad 26 300 szt. drzew biocenotycznych.
  • W roku 2022 posadziliśmy ponad 28 500 szt. tysiąca drzew biocenotycznych.
  • W roku 2023 – w trakcie. ..

2. Wzbogacenie bazy pożytkowej dla pszczołowatych na terenie gmin w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Międzylesie, poprzez posadzenie drzew owocowych, krzewów i bylin – stworzenie kwietnych łąk wokół hoteli dla pszczołowatych. Teren zabezpieczony przed zniszczeniem przez zwierzynę.

Rośliny jednoroczne, przykładowy skład (kocimiętka właściwa, malwa różowa, orlik, dzwonek ogrodowy, onętek, lawenda wąskolistna, mikołajek płaskolistny, miodunka plamista, cynia, wrzos, pierwiosnek lekarski, bluszczyk kurdybanek, wyka siewna, nostrzyk biały, gryka zwyczajna lub biała, facelia błękitna)—rośliny wysiane na wiosnę, na przygotowanej jesienią glebie, pozostawionej jako czarny ugór. Na wiosnę przygotowanie gleby pod obsiew.

Mieszanka roślin wieloletnich (np. floksy, dyptam, jeżówkę, lawendę, szałwię, listerę, mak, trojeść, chaber, złocień i krwawnik do wykorzystania w kolejnym sezonie.

Krzewy i byliny do zakupienia i posadzenia (Malina letnia 4szt., Malina jesienna 4szt., Aktinidia 1 szt., Róża pofałdowana 1 szt., Czereśnia kanarkowa 1 szt., Morwa biała 1 szt., Nieszpułka jadalna 1 szt. Porzeczka czarna 2 szt.,  Jagoda kamczacka 1 szt., Nektarynka Durbin 1 szt., Świdośliwa kanadyjska 1 szt., Brzoskwinia płaskoowocowa 1 szt., Jeżyna wielkoowocowa 1 szt., Dereń jadalny 1 szt., Aronia czarna 1 szt., Grusza Bera Liońska 1 szt., Śliwa Althana 1 szt., Jabłoń 4 szt. (Golden Delicious, Piross, Grafsztynek prawdziwy, Rubin ).

Już po pierwszym sezonie musieliśmy uzupełnić braki wynikające z wyschnięcia lub wypadów. Niektóre gatunki takie jak Aktinidia nie przyjęło się na wielu łąkach kwietnych, w zamian zostały posadzone rokitniki.

Ogrodzenie dwóch pierwszych ogrodów było drewniane. Z uwagi na penetrację zwierzyny, zmieniono ogrodzenie na metalowe.

Łącznie na terenie administracyjnym Nadleśnictwa Międzylesie powstało 20 szt. łąk kwietnych, które będą służyły ludziom jako forma odpoczynku, oraz jako forma edukacyjna w trakcie prelekcji i warsztatów prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa. Społeczność  w przyszłości będzie mogła korzystać z darów jakie będą rodziły ogrody biocenotyczne.