Sprzyjamy zapylaczom

W ramach programu Bartnicy Sudetów sadzimy las – i to bardzo wyjątkowy bo biocenotyczny las. Niemal 90 tysięcy drzew będących bazą pożytkową dla pszczół i innych zapylaczy posadzimy do końca trwania programu, tj do 2023 r.. Przede wszystkim lipy, ale również klony i inne bogate w pyłek i nektar drzewa kwiatowe. Zależy nam, aby obok drzew niezwykle istotnych z punktu widzenia gospodarczego, rosły też w lesie drzewa które staną się bazą pożytkową dla wielu zwierząt jakie w nim żyją, w tym pszczół.

Do realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia zaprosiliśmy już wszystkie organizacje w regionie, a w szczególności Straż Pożarną, koła łowieckie, wędkarzy, pszczelarzy, uczniów i nauczycieli, Służbę Więzienną. Tak ważne przedsięwzięcie wymaga ogromnego nakładu pracy, którego my leśnicy nie jesteśmy w stanie zrealizować samodzielnie. Działanie to jest elementem ważnego planu odnowień lasów w Nadleśnictwie Międzylesie po przejściu huraganu w 2015, kiedy to część lasów została trwale zniszczona.

Już dzisiaj wiemy, że w ramach przyznanych środków uda nam się posadzić znacznie więcej drzew biocenotycznych, co nas bardzo cieszy.

W roku 2018 posadziliśmy niemal 40 tysięcy drzew biocenotycznych.

W roku 2019 posadziliśmy niemal 30 tysięcy drzew biocenotycznych.